Podróże

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego. 
Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować 
i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki.”

Dlatego lubię podróże!
Poniżej relacje z moich wyjazdów.

Wspomnienia z Turcji – Alanya

„Nie podróżujemy, aby uciec przed życiem, ale po to, aby życie nam nie uciekło.”

Leciałam do Turcji z mieszanymi uczuciami, ponieważ nie było osoby, która by mnie nie przestrzegała przed tą wyprawą, ale jak wiadomo: im więcej ryzyka tym więcej adrenaliny, a to jest to, co wróbelki lubią najbardziej 😉

Motoryzacja jest Kobietą! Muzem Topacz

Muzeum Motoryzacji to nielada gratka nie tylko dla wielbicieli pojazdów z duszą, ale także dla tych, którzy w samochodach rozróżniają jedynie kolor 😛 Zatem pojechałam, zobaczyłam i…o samochodach opowiadać nie będę, lecz przedstawię garść faktów, które potwierdzają, że gdyby nie kobieta to może nadal śmigalibyśmy dorożkami 😛

Łódź You Like?

Przyznaję, że to miasto przez długie lata nie klasyfikowało się wysoko na mojej liście chętnie zwiedzanych miejsc. Zwykle omijałam je w przekonaniu, że nie jest zbyt atrakcyjne dla turysty, zwłaszcza poruszającego się na wózku. Wystarczyło jednak kilka weekendów, by obalić krzywdzące mity i rozkochać się w Łodzi.

Toskania – Viareggio, Riomaggiore i okolice

Mam obsesję na punkcie Włoch. Ześwirowałam kompletnie, przyznaję. Nie umiem tego wytłumaczyć, ale świetnie ujmują to słowa pewnej piosenki – włoskiej zresztą ;).

Pole Cudów z Krzywą Wieżą – Piza

Tutejszy Plac Katedralny zwany jest z powodu swego niezaprzeczalnego uroku Polem Cudów, czyli Campo dei Miracoli.

Florencja – Toskańska stolica

Michał Anioł mówił, że „Italia to ogród Europy, Toskania – ogród Italii, Florencja – kwiat Toskanii”. Toskania to region, w którym jest wszystko to, co we Włoszech najpiękniejsze.

Siena – Perła Toskanii

Siena ma coś, co na mapie Włoch ją wyróżnia. To Piazza del Campo, czyli niezwykły, ceglany plac w kształcie muszli, którego posadzka opada w dół w stronę budynku Palazzo Publico, w którym znajdują się władze miasta.

Kraków

Każdy z pewnością ma takie miejsce, którym jest zauroczony i chętnie do niego wraca. Dla mnie najpiękniejszy zakątek w Polsce to Kraków. Trudno powiedzieć, co wzbudza największe emocje w tym miejscu, ale trzeba przyznać, że jest tu specyficzny klimat, wobec którego nie można zostać obojętnym.

Kraina oliwą, raki i miodem słynąca – Kreta

Góry, morze, starożytne zabytki, zdrowe jedzenie i raki na trawienie 😉 Do tego kręte uliczki uroczych miasteczek, gościnne tawerny i przedziwnej urody dekoracje przykuwające uwagę. Tak przedstawiają się charakterystyczne elementy, które składają się na idylliczny wizerunek wysuniętej najdalej na południe wyspy greckiej – Krety.

Warszawa da się lubić!

Przyznam szczerze, że nigdy nie byłam fanką tego miasta i długo nie mogłam się do niego przekonać. Każdy kolejny wyjazd przekonuje mnie jednak do naszej stolicy i coraz częściej wracam tam z przyjemnością.

Śladami ojca mateusza – Sandomierz

Historyczny Sandomierz bywa nazywany „Małym Rzymem”, a to dlatego, że tak jak włoska stolica, ulokował się na 7 wzgórzach, a ponadto pod obydwoma miastami ciągną się tajemnicze, podziemne korytarze.

Zabytkowe miasto portowe – Trogir

Trogir to miejsce, które wchłonęło mnie atmosferą bogatej architektury, historii, zapachów, dźwięków cykad i chorwackiej śródziemnomorskiej energii. Było głośno, były tłumy, ale to nic! Można poddać się tej gorączce zwiedzania, ale zaraz potem ukryć się w bocznej uliczce i znaleźć tam swoje miejsce przy chłodnym piwku. 🙂

Niewielkie miasteczko – Polignano a Mare

Polignano a Mare to niewielkie miasteczko w Apulii, oddalone o około 30 kilometrów od Bari. Wystarczy wsiąść w pociąg i po dwudziestu minutach jest się w jednym z najpiękniejszych miejsc w regionie.

Kolebka rodzimej kultury – Zamek Ogrodzieniec

Teren między Krakowem a Częstochową, zwany również Wyżyną lub Jurą Krakowsko-Częstochowską, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce oraz prawdziwa kolebka rodzimej kultury. Właśnie na tym terenie znajduje się Zamek Ogrodzieniec.

Stolica Dalmacji – Split

Split to drugie co do wielkości chorwackie miasto, a mimo to posiada charakterystyczny klimat cichego, nadmorskiego miasteczka. Zbudowane wokół zatoki na południowym brzegu półwyspu, osłoniętego od strony otwartego morza przez liczne wyspy.

Królowa dalmatyńskich wysp – Hvar

Wyspa Hvar to królowa wśród dalmatyńskich wysp, uważana za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp świata. Może się także pochwalić tytułem najlepszej europejskiej destynacji turystycznej.

Z sentymentem – Jarosławiec

Są takie miejsca,które wiążą sie z sentymentem, nostalgią, niezapomnianymi przeżyciami świetnymi wspomnieniami. Miejsca, które może same w sobie nie mają zbyt wiele do zaoferowania, a gdy usłyszysz ich nazwę uśmiechasz sie na samą myśl,czujesz, że mocniej bije Ci serce i mrużysz oczy, jakbyś chciał na moment przywołać spędzone tam chwile, nadać im tę samę rangę ważności, przywrócić ten stan ducha, emocji, lekkości bytu.

Wieczne Miasto – Rzym

Największą i najdoskonalszą perłą Włoch jest Rzym. Podróż do Rzymu była dla mnie niezwykle ekscytująca nie tylko z uwagi na świadomość rangi miasta, ale przede wszystkim dlatego, że wtedy po raz pierwszy leciałam samolotem.

Pobyt we Włoszech – Bari

Bari to miejsce dla osób ceniących drogę a nie sam cel. Położone w południowych Włoszech, nad Adriatykiem, portowe miasto, w którym najlepiej odpuścić sobie mapy, przewodniki i… dać się ponieść .Schować się przez rozpędzonym światem. Zgubić w zaułkach. Zaskoczyć. I na nowo poczuć, że życie jest proste.

Kotlina Kłodzka – Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Kłodzko, Czermna

Ambiwalentny weekend! Bo jak inaczej ująć fuzję trzech dni, w których w Polanicy Zdrój świętujemy urodziny siostry hucznie, dźwięcznie i do świtu, a potem zwiedzamy Kudowę Zdrój, Duszniki Zdrój, Kłodzko i Kapliczę Czaszek w Czermnej? 😛

Majówka – Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój to miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, malowniczo usytuowane wśród wzniesień Gór Złotych. Przez stulecia przyciągał kuracjuszy i turystów pięknym górskim krajobrazem, zielenią parków i lasów, a przede wszystkim wodami leczniczymi. Ja pojechałam tam na weekend majowy i pretekstem nie były uzdrowiskowe wody – bynajmniej 😉

Zdobycie szczytu – Góra Św. Jerzego

Mam jakąś manię, że w każdym odwiedzanym mieście szukam najwyżej położonego punktu widokowego, do którego mogę dotrzeć. Nie wiem, czy to kwestia natury buntownika, czy po prostu zakazany owoc lepiej smakuje…? 😉

Krótki przystanek – Baška Voda

Najbardziej popularna miejscowość turystyczna na Riwierze Makarskiej przywitała nas pejzażem jak z tapety.

Kopalnia złota – Złoty Stok

Muzeum Kopalni Złota odwiedziłam bardzo dawno temu, ale te sztabki złota i sposób opowiadania przewodnika sprawiły, że niewiele zatarło się w pamięci.

Lot motolotnią – Golędzinów

Chociaż moje nazwisko do latania mocno zobowiązuje to na wzbicie się w powietrze musiałam trochę poczekać. Po przekroczeniu magicznej okrągłej cyfry (18 + VAT ;p) dostałam w prezencie urodzinowym lot motolotnią!

Wyprawa do Austrii – Graz

W południowo-wschodniej części Austrii, nad rzeką Murą u stóp Alp Styryjskich leży Graz – drugie co do wielkości miasto kraju. Właśnie to miejsce dano mi było zobaczyć jako pierwsze wśród moich zagranicznych wypraw. Ciekawość miejsca, ludzi, nowych przeżyć zwyciężyła nad strachem i…pozwoliła przeżyć niesamowitą przygodę, która stała się zalążkiem kolejnych.

Podróż do Barcelony

Lecąc do Barcelony nie miałam pojęcia, że to miasto ma taki potencjał! Niezależnie od upodobań każdy znajdzie tu coś dla siebie. Inny cel będą mieli zainteresowani architekturą (Gaudi), sztuką (Picasso) a jeszcze inny sportem (stadiony). A niektórzy będą chcieli po prostu pospacerować po mieście, posiedzieć na plaży i poczuć klimat stolicy…