Florencja – Toskańska stolica

Florencja – Toskańska stolica 20 kwietnia, 2018Zostaw komentarz
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Michał Anioł mówił, że „Italia to ogród Europy, Toskania – ogród Italii, Florencja – kwiat Toskanii”. Toskania to region, w którym jest wszystko to, co we Włoszech najpiękniejsze: olśniewające miasta, najcenniejsze dzieła sztuki, niezwykłe krajobrazy, wyśmienita kuchnia i najlepsze wino na świecie. Stolica Toskanii – Florencja to raj dla koneserów sztuki. Nigdzie indziej nie sąsiaduje ze sobą tylu mistrzów renesansu. Tu przeprowadzali swoje eksperymenty Leonardo da Vinci i Galileusz, tu tworzyli najwięksi mistrzowie pędzla i dłuta: Giotto, Cimabue, Botticelli i Michał Anioł. Tutaj narodził się sympatyczny kłamczuch Pinokio. Szacuje się, że Florencja posiada aż 1/3 wszystkich włoskich dzieł sztuki. To w tym właśnie mieście włoski renesans się narodził. Dzięki wizycie w Firenze już nigdy nie będziemy mieli problemu z rozpoznaniem tego stylu.

Najwspanialszy widok na całe miasto rozpościera się z usytuowanego na wzgórzu Placu Michała Anioła (Piazzale Michelangelo). Krajobraz zapiera dech w piersi. Czerwone dachówki, mosty przecinające rzekę Arno, zieleń drzew i ta przestrzeń i tchnienie historii…

Zabytkiem numer jeden we Florencji jest widoczna zewsząd katedra Santa Maria del Fiore z największą ceglaną kopułą na świecie. Jej fasada wyłożona jest pięknymi marmurami w zadziwiającym połączeniu kolorystycznym, czyli zielonym przeplatanym z białym i czerwonym.

Za katedrą znajduje się budynek muzeum – Museo dell’Opera del Duomo ze zbiorami dzieł sztuki pochodzącymi z katedry, dzwonnicy i Baptysterium san Giovaniego.

Jedną z wizytówek miasta jest Ponte Vecchio – najstarszy florencki most, obecnie siedziba sklepów jubilerskich i pracowni złotniczych. Most Złotników jest jedynym mostem we Florencji, który przetrwał II wojnę światową.

Perełką miasta jest Basilica Santa Croce (Bazylika św.Krzyża), czyli największy franciszkański kościół na świecie, który stał się miejscem spoczynku wielu osobistości Florencji. Z tego powodu często bywa nazywany Panteonem. Wśród wielu innych w kościele zostali pochowani: Znajdują się w nim groby m.in.: Michała Anioła, Galileusza, Machiavellego, Julii Clary-Bonaparte i Charlotty Bonaparte – żony i córki Józefa Bonaparte.

Kolejnym miejscem wartym polecenia jest centralny plac Florencji, Piazza della Signora, na terenie, którego znajduje się Palazzo Vecchio – jeden z najważniejszych obiektów miasta zwieńczony 94–metrową wieżą z tarasem. Dawniej był siedzibą republiki florenckiej, dziś pełni funkcję ratusza. Wejście do pałacu ozdabia replika Dawida oraz fontanna Neptuna.

„Piękno rzeczy śmiertelnych mija, lecz nie piękno sztuki” – mawiał Leonardo da Vinci. I rzeczywiście, wędrując uliczkami Florencji, trudno z tym stwierdzeniem się nie zgodzić. Niemal każda droga prowadzi do historycznych zabytków. Tu imponuje i fascynuje wszystko.

Viva Firenze! 😊

Galeria – Zbiór wszystkich zdjęć z podróży 🙂

 

 

Spodobał Ci się ten post? Koniecznie kliknij przycisk Lubię to!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podaj Emaila i pobierz “10 sekretów życia bez barier“
W ciągu kilku minut otrzymasz Ebooka na podany email
Twój email nigdy nie zostanie nikomu udostępniony.

Podaj Emaila i pobierz “10 sekretów życia bez barier“
W ciągu kilku minut otrzymasz Ebooka na podany email
Twój email nigdy nie zostanie nikomu udostępniony.