Wenecja – jaka jest?

Wenecja – jaka jest? 7 czerwca, 2022Zostaw komentarz
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Wenecja jest brudna, Wenecja jest przereklamowana, Wenecja jest droga, Wenecja jest nudna, w Wenecji śmierdzi, jest tłoczno, w Wenecji to tylko kieszonkowcy i gołębie… Słyszałam te stwierdzenia tyle razy, że… postanowiłam sama sprawdzić 😛 Promocja biletów z Ryanaira (wyszło taniej niż wyjazd do Radomia!) była punktem zapalnym, aby spełnić kolejne marzenie z listy i wyrobić swoje zdanie o Wenecji.

I co? Wenecja, którą odkryłam, jest urocza! Smakuje dobrą kawą, pizzą, spaghetti i aperolem. Pachnie przygodą. Adrenaliną – bo zwiedzać ją na wózku jest nie lada wyzwaniem. Wenecja zaprosiła mnie do zatracenia się w jej wąskich uliczkach, monumentalnych budowlach i ślepych zaułkach. Nie da się w niej nie zakochać! Żadne słowa nie wyrażą mojego zachwytu nad tym miejscem, a zdjęcia nigdy nie oddadzą jego uroku.

Najważniejsze miejsce w Wenecji to Plac św. Marka. Jak mawiał Napoleon – najelegantszy salon Europy, ale ma też pewne wady. Tłumy. Nie ma się co dziwić. Wenecję odwiedza 30 mln turystów rocznie i celem każdego z nich jest dotarcie na Piazza San Marco.

Ciekawostka! Przy Placu św. Marka znajduje się Caffè Florian – jedna z najstarszych kawiarni na świecie, działa nieprzerwanie od trzech wieków. Kawę popijali tu m.in.lord Byron, Casanova, Goethe, Charles Dickens i Marcel Proust.

 

Wenecja to nie tylko Plac Świętego Marka, most Rialto i stare miasto z wąskimi uliczkami. Historyczne centrum Wenecji podzielone jest kanałami na wiele mniejszych wysepek spajanych razem tylko przez mosty dla pieszych, przez co cały ruch w mieście odbywa się wyłącznie drogą wodną. Teoretycznie to rozumiałam, ale gdy zobaczyłam na własne oczy byłam w szoku: tramwaje, kurierzy, policja, taksówki, pogotowie, karawan pogrzebowy – wszystko to odbywa się łodziami! Znajduje się tu około 417 mostów i 170 kanałów. Najważniejszy to Canale Grande. Liczy 4 km długości i ma kształt odwróconej litery „S”.

Wybraliśmy się też na pobliskie wyspy – Burano i Murano – dużo spokojniejsze niż Wenecja, mniejsze, ale równie wyjątkowe i klimatyczne.

Burano to wysepka, którą zamieszkuje tylko 3000 osób. Jest jednym z najbardziej kolorowych miejsc w Europie! Jaskrawe kolory tutejszych budynków to nie jest przypadek. Od wieków bowiem tereny Laguny Weneckiej były mgliste, co mocno utrudniało życie lokalnym rybakom. Dlatego też malowano domy na tak mocne kolory, by rybacy wracający z połowów mogli już z daleka dojrzeć swój dom.

Burano słynie jednak nie tylko z kolorowych domków, ale także pięknych, ręcznie robionych koronek oraz…Aperol Spritza! To właśnie tutaj powstał ten słynny napój! Co ciekawe, wyspa Burano także może pochwalić się swoją własną krzywą wieżą. Wybudowano ją w XVI wieku. Ma 54 metry wysokości i zbudowana jest z brązowej cegły. Spacer po Burano to przygoda jedyna w swoim rodzaju. Te kolory sprawiają, że czujesz się jak w bajce 😊

Z kolei wyspa Murano słynie z tradycji wytwarzania szkła. Pewna historyczna anegdota mówi, że w przeszłości weneckie szkło bywało prawie tak samo cenne jest biżuteria. W związku z tym władze zabroniły pracownikom huty wyjeżdżania z miasta  z obawy przed zdradą tajemnicy wytwarzania szkła. Opuszczenie miasta groziło karą śmierci. Dziś żyrandole z Murano zdobią m.in. Biały Dom w Waszyngtonie. Zainteresowani mogą odwiedzić muzeum szkła na Murano i poznać cały sekret. Oryginalne produkty z Murano kosztują majątek. Przykładowo: koszt kieliszka na wino to jedyne 275 Euro 😉

Wenecja jest totalnie niedostosowana do wózka!  Tylko dzięki temu, że miałam zaje###mocną Ekipę mogłam zwiedzić i poczuć klimat tego miasta. Dzięki Ci Boże za tych Wariatów! <3

Za wszystkie trudy i niedogodności miasto na wodzie odwdzięcza nam się jak zwykle w najpiękniejszy sposób.

Tak naprawdę każda uliczka jest tutaj piękna, każdy zakamarek ma niepowtarzalny klimat. Każdy kanał i most to idealny kadr do zdjęć. Najwspanialszą możliwością zwiedzania tego miasta jest beztroskie podążanie unikatowym labiryntem weneckich uliczek i zapomnienie o całym świecie…

Galeria – Zbiór wszystkich zdjęć z podróży 🙂

 

Spodobał Ci się ten post? Koniecznie kliknij przycisk Lubię to!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podaj Emaila i pobierz “10 sekretów życia bez barier“
W ciągu kilku minut otrzymasz Ebooka na podany email
Twój email nigdy nie zostanie nikomu udostępniony.