Muzeum Motoryzacji to nielada gratka nie tylko dla wielbicieli pojazdów z duszą, ale także dla tych, którzy w samochodach rozróżniają jedynie kolor 😛 Zatem pojechałam, zobaczyłam i…o samochodach opowiadać nie będę, lecz przedstawię garść faktów, które potwierdzają, że gdyby nie kobieta to może nadal śmigalibyśmy dorożkami 😛
Wiadomo, że pionierem motoryzacji uznawany jest Karl Benz, który w 1885 roku skonstruował pierwszy samochód. Mało kto jednak wie, że kluczową rolę w tym sukcesie odegrała jego żona – Bertha! To ona zainwestowała swój posag w podupadające przedsiębiorstwo męża. Dzięki niej Karl miał kasę na realizację swoich niezwykłych pomysłów. To ona dostrzegła ogromny potencjał w „Benz Patent-Motorwagon” i wytrwale zachęcała męża do dalszych prac nad maszyną.
Karl Benz złożył patent na swój trzykołowy pojazd silnikowy i był gotowy do seryjnej produkcji pierwszego samochodu na świecie, ale potencjalni kupcy nie byli gotowi na taką rewolucję i bali się zamawiać.
Bertha Benz udowodniła mężowi, że podstawowym warunkiem finansowego powodzenia przedsięwzięcia produkcji automobili, będzie przede wszystkim pokazanie ich praktycznego zastosowania. Pewnego ranka (a było to w 1888 roku), gdy mąż mocno spał, wybrała się w pierwszą podróż automobilem – przejechała 106 km bez towarzystwa mechanika, który był wówczas niezbędną osobą podczas podróży. Nie była to łatwa i przyjemna przejażdżka. Wtedy nie było jeszcze wyraźnie oznaczonych dróg, dodatkowo wzgórza i nierówności terenu znacznie utrudniały prowadzenie automobilu. Bertha sama wykonywała po drodze wszystkie konieczne naprawy! Oj, pomysłowa to była kobieta! Użyła szpilki od kapelusza, by przetkać zablokowany przewód paliwowy, a gdy przewód zapłonowy wymagał izolacji, owinęła go jedną z podwiązek. 😀
Swoją historyczną podróżą udowodniła, że samochód jest narzędziem mobilności i wprowadziła go do powszechnego użytku. Zasugerowała mężowi, by wyposażył auto w niższy bieg, który umożliwi mu pokonywanie podwyższeń terenu, a także by zamontował okrycia do hamulców. Pokazała innym jak niezawodne i proste jest użytkowanie pojazdu oraz, że można nim pokonywać znaczne odległości. Sukces przejażdżki rozwiał wątpliwości potencjalnych nabywców i znacząco wpłynął na rozwój biznesu Karla, a ostatecznie przyczynił się także do przyszłego sukcesu marki Mercedes-Benz.
Kto ma jeszcze wątpliwości, że motoryzacja jest kobietą?
Spodobał Ci się ten post? Koniecznie kliknij przycisk Lubię to!