Abecadło Emocji

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Emocje to stan duszy, umysłu i ciała,który jest reakcją na zdarzenia życiowe oraz na innych ludzi. Emocje dają nam informację o tym, co dzieje się dookoła nas i mimo, że mogą nie być przyjemne, to pozwalają reagować w zgodzie z naszymi potrzebami na to, co się dzieje. Złość wskazuje, że ktoś przekroczył nasze granice, a czując ją możemy obronić siebie. Strach, mówi o niebezpieczeństwie, dzięki niemu szukamy bezpieczeństwa. Smutek może mówić o przeżywaniu straty, czując go możemy szukać pocieszenia. Wstyd mówi, że zachowaliśmy się nieodpowiednio, dzięki niemu staramy się poprawić.

Dlaczego rozpoznawanie i nazwanie emocji jest takie ważne?

Bo znając je możemy lepiej zrozumieć samych siebie, ale też nad nimi panować. Nazwać emocje to jakby złapać je w garść, a kiedy już je schwytamy to możemy przyjrzeć im się z dystansem i zastanowić co z nimi zrobić. Dlatego przy podejmowaniu decyzji mówi się „słuchaj swojego serca” lub „a co Ci podpowiada intuicja?” To właśnie odwołanie do emocji. Czasem lepiej nie dać im się rozbrykać a czasem warto otwarcie o nich pomówić i nadać im właściwy kierunek. Oczywiście zdarza się też, że samo nazywanie emocji nie wystarcza, by sobie z nimi skutecznie radzić. Czasem trudniej je odblokować i poczuć. To taki stan, gdy z jednej strony czujesz jakby „zamrożenie”, a z drugiej jednak coś Cię uwiera. Czasem też emocje zalewają tak silnie, że samodzielnie trudno sobie z tymi stanami poradzić. Wtedy pomocy trzeba szukać u kogoś na P – albo u Psychologa albo u Przyjaciela.

Bez emocji życie byłoby płaskie i bez smaku. Cedrik Dumont, człowiek, który uprawia sporty ekstremalne, ale jest też psychologiem, bada sferę ryzyka, strachu i sięgania granic, powiedział tak: „Jeśli myślisz, że niczego się nie boisz, to nie uprawiaj tych sportów. Zabijesz się. Strach jest potrzebny. Strach jest niezbędny, żeby przeżyć.” Strach nie jest zły. Żadna emocja nie jest. Emocje to skarb. Zrobiliśmy z tych nieprzyjemnych emocji wrogów, a to są nasi sprzymierzeńcy. Tylko trzeba nam je dobrze poznać, zrozumieć a potem pokochać.

Rozpoznawanie emocji jest niezwykle ważne w komunikacji między ludźmi. Jest to właściwie abecadło stosunków międzyludzkich, którego uczymy się znacznie wcześniej niż jakiegokolwiek innego abecadła. Dlatego konsekwentnie będę przedstawiać tutaj emocje jak alfabet.

Podaj Emaila i pobierz “10 sekretów życia bez barier“
W ciągu kilku minut otrzymasz Ebooka na podany email
Twój email nigdy nie zostanie nikomu udostępniony.

Podaj Emaila i pobierz “10 sekretów życia bez barier“
W ciągu kilku minut otrzymasz Ebooka na podany email
Twój email nigdy nie zostanie nikomu udostępniony.