A jak Akceptacja

A jak Akceptacja 2 lutego, 20195 komentarzy
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

 Twój czas jest ograniczony, a więc nie marnuj go na życie cudzym życiem. Nie daj się złapać w pułapkę przeżywania życia, będąc sterowanym przez innych. Nie pozwól, by zgiełk opinii innych zagłuszył twój wewnętrzny głos. I co najważniejsze, miej odwagę podążać za swoim sercem i intuicją. One jakimś cudem już wiedzą, kim tak naprawdę chcesz zostać. Wszystko inne ma wartość drugorzędną!” – Steve Jobs

Chcesz być tacy jak wszyscy. Nie odstawać, bo to boli. Czy jednak to, że nie jesteś taki jak wszyscy musi być powodem do wstydu?  

Zawsze miałam poczucie pewnej odrębności od tłumu i nigdy za tłumem nie szłam, ale nie zawsze się z tym dobrze czułam. Trudno jest, siedząc na wózku, cieszyć się ze swojej wyjątkowości i niepowtarzalności. Potrzeba wiele czasu, wielu przeżyć i przede wszystkim wielu dobrych ludzi wokół, aby zaakceptować siebie i być sobą, czyli osobą nie do podrobienia.

Bo jeśli ktoś chciałby mnie podrobić musiałby w wieku dziecięcym usłyszeć wyrok SMA i mając go cały czas z tyłu głowy mimo wszystko żyć jak rówieśnicy, usiąść na wózku inwalidzkim i jeszcze bardziej starać się udowodnić, że niepełnosprawność to nie stan umysłu, a tylko bariery, które można i trzeba pokonać, by zasmakować życia w całej pełni. Możesz usiąść na moim wózku, ale czy uśmiechniesz się moim uśmiechem? Możesz przeżyć ten sam ból i gorycz choroby, ale czy schowasz bunt i z odwagą spojrzysz w przyszłość, która jest wielkim znakiem zapytania? Możesz nałożyć twardy pancerz przeciw brutalnej rzeczywistości, ale czy nie zatracisz wewnętrznej wrażliwości i pogody ducha?

 

Inność to nie cecha czy rzecz niepasująca do reszty układanki. To nie jest stan, który przedstawia, że:

  • jest się gorszym
  • jest się słabszym
  • jest się dziwnym.

Ludzie potrafią przeżyć całe życie w jakimś ciasnym ubranku, które ktoś im założył w formie schematów. Tak właśnie działają te wszystkie „trzeba”, „musisz”, „nie ma innego wyjścia”, „wszyscy tak robią”. A przecież tak naprawdę nie ma opcji, żebyśmy wszyscy byli identyczni i żeby każdy z nas potrzebował tego samego. Nie jesteś „wszyscy”! Jesteś jedyny w swoim rodzaju!

Udawanie, że jest się kimś innym niż się jest, to koszmarna strata potencjału i energii. Czegoś unikalnego, co każdy z nas ma. Zawsze lepiej być oryginałem niż kopią, prawda?

Clarissa Pinkola Estes, która porusza temat „wyrzutków” w „Biegnącej z wilkami”, pisze: „Jeśli próbowałaś się wtłoczyć w jakiś szablon, ale ci się to nie udało, to masz prawdopodobnie duże szczęście. Może i jesteś wyrzutkiem, ale ocaliłaś duszę. (…) Bez porównania gorzej jest tkwić tam, gdzie nie mamy czego szukać, niż tułać się przez jakiś czas w poszukiwaniu psychicznego kontaktu jakiego nam trzeba. Szukanie swojego miejsca nigdy nie jest pomyłką. Nigdy.

Ja też uważam, że nigdy. I chociaż długo szukałam drogi do siebie i do pozbycia się wstydu, że nie jestem taka jak wszyscy to dziś mogę z mocą powiedzieć, że było warto, choć wiele rzeczy mam jeszcze do wypracowania…

Szukamy akceptacji i wiary u innych. A sami nie dostrzegamy w sobie mocnych stron. Wiem, że łatwo się mówi. Tego faktu nie da się zmienić. Nie ma drugiego takiego człowieka na ziemi. Jeśli sam nie wierzysz w siebie, to trudno jest innym wierzyć w Ciebie. Nie bój się swoich słabości, bo jeśli je przezwyciężysz staną się Twoją siłą. Nie zmieniaj się tylko po to, aby ktoś Cię polubił. Olej to, co jest modne a nie jest Twoje, zamiast tego bądź wierny swoim wartościom, głoś swoją prawdę i mów to, co myślisz, a nie to co wypada. Znajdź coś, za co siebie cenisz. W każdym człowieku jest wartość i każdy może od siebie coś zaoferować światu, dlatego przestań rozpaczać, że kimś nie jesteś. Zacznij doceniać to, kim JESTEŚ. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Moto
Moto
4 lat temu

Najbardziej podoba mi się zdjęcie trabanta 😀
Przewijając stronę liczyłam na jeszcze jednego wyjątkowego trabanta – futrzaka 🙂

Krysia
Krysia
4 lat temu

Kiedyś , za bardzo przejmowałam się tym co inni , co należy , co powinnam . Dziś – patrzę na wszystko z lekkim dystansem i dziękuje Aniu za ten wpis i za tą WYJĄTKOWOŚĆ 🥀,

Justyna
4 lat temu

Pięknie napisane…

Podaj Emaila i pobierz “10 sekretów życia bez barier“
W ciągu kilku minut otrzymasz Ebooka na podany email
Twój email nigdy nie zostanie nikomu udostępniony.