Majówka w Lądku Zdrój

Majówka w Lądku Zdrój 6 kwietnia, 2018Zostaw komentarz
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Lądek-Zdrój to miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, malowniczo usytuowane wśród wzniesień Gór Złotych. Przez stulecia przyciągał kuracjuszy i turystów pięknym górskim krajobrazem, zielenią parków i lasów, a przede wszystkim wodami leczniczymi. Ja pojechałam tam na weekend majowy i pretekstem nie były uzdrowiskowe wody – bynajmniej 😉

W części miejskiej oczywiście zwiedziliśmy rynek. Co ciekawe, jest to jeden z niewielu płaskich rynków na Ziemi Kłodzkiej. Jego układ pochodzi jeszcze ze średniowiecza, co oznacza, że mamy do czynienia z prostokątnym placem. Wyjścia z rynku znajdują się przy rogach, a dookoła placu rozmieszczone są kamieniczki. W centralnym punkcie rynku znajduje się neorenesansowy ratusz otoczony pięknymi barokowymi kamieniczkami.

Bardzo przyjemnym zakątkiem miasta jest Park Zdrojowy z fontanną w miejscu centralnym.

Najbardziej reprezentacyjną budowlą jest tutaj zakład przyrodoleczniczy Zdrój „Wojciech” z barokowymi zdobieniami. Kryje on okrągły basen z wodą termalną, wokół którego stoją marmurowe XIX-wieczne wanny do kąpieli perełkowych. W parku warto też zobaczyć Pijalnię Wód Mineralnych. Może te wody są zdrowe, ale na pewno nie smaczne 😛

Miejscem absolutnie niezwykłym jest muszla koncertowa. Idzie się do niej przez Park Zdrojowy, Aleją Pomników Przyrody, gdzie rosną kilkusetletnie drzewa. Muszla pochodzi z 1869 roku. To tu odbywał się regularnie Festiwal Muzyki Radzieckiej i Rosyjskiej. Obecnie w Operze Leśnej, jak czasami nazywany jest Amfiteatr odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne i kabaretowe.

Jednym z najstarszych zabytków Lądka jest dwuprzęsłowy kamienny most św. Jana na rzece Biała Lądecka, zbudowany w 1565 roku. Na środku mostu stoi barokowa figura św. Jana Nepomucena. Wyrazy podziwu należą się jednak architektonicznemu kuriozum, oryginał jakich mało to kryty most nad Białą Lądecką – jedyny taki w Polsce!

Lądek to fajna baza na weekendowy wypad, na wyciszenie, na odprężenie dla ciała i umysłu.
Czasem dobrze jest uciec w takie miejsce, które nie naprzykrza się mnogością zabytków, a swoim klimatem zmusza do zatrzymania się na chwilę i zasmakowania tego co tu i teraz.

 

„>Galeria – Zbiór wszystkich zdjęć z podróży 🙂

 

 

Spodobał Ci się ten post? Koniecznie kliknij przycisk Lubię to!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podaj Emaila i pobierz “10 sekretów życia bez barier“
W ciągu kilku minut otrzymasz Ebooka na podany email
Twój email nigdy nie zostanie nikomu udostępniony.

Podaj Emaila i pobierz “10 sekretów życia bez barier“
W ciągu kilku minut otrzymasz Ebooka na podany email
Twój email nigdy nie zostanie nikomu udostępniony.