Kotlina Kłodzka, Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Kłodzko, Czermno

Kotlina Kłodzka, Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Kłodzko, Czermno Kwiecień 6, 2018Zostaw komentarz
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ambiwalentny weekend! Bo jak inaczej ująć fuzję trzech dni, w których w Polanicy Zdrój świętujemy urodziny siostry hucznie, dźwięcznie i do świtu, a potem zwiedzamy Kudowę Zdrój, Duszniki Zdrój, Kłodzko i Kapliczę Czaszek w Czermnej? 😛

Polanica Zdrój

Niewątpliwie główną atrakcją turystyczną jest tutaj Park Zdrojowy oraz Pijalnia. Dywany kwiatów i liczne alejki zachącają do spacerów i słodkiego lenistwa. Wśródj wielu fontann w Polanicy najciekawsza moim zdan iem jest ta w kształcie kuli.

Podstawową część konstrukcji stanowi kamienna kula, umieszczona na cokole, która sprawia wrażenie unoszenia jej przez wodę. Każdy z przechodniów może podejść i przy pomocy siły własnych rąk wprawić kulę w ruch.

Duszniki Zdrój

W tym miasteczku najbardziej podobała mi się Kwiatowa Data! Co to takiego?
To zadziwiająca rabata w Parku Zdrojowym, niedaleko Pijalni Wód, przy Dworku Chopina. Jest to fragment dusznickiej zieleni miejskiej, która nadaje specyficzny i niepowtarzalny wizerunek. Rabata jest o tyle ciekawa, iż jest tu wysadzony kwiatami napis Duszniki Zdrój oraz aktualna data!

Miłego nastroju dodaje muzyka Chopina w parku zdrojowym wyłaniająca się z ogromnej fontanny. Nieopodal podziwiać można tzw. Dworek Chopina, czyli Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina. Jest to drewniany dworek wybudowany jako „dom towarzyski”,gdzie skupiało się życie kulturalne ówczesnego uzdrowiska. W 1826 koncertował w nim Fryderyk Chopin. Już od ponad sześćdziesięciu lat odbywa się w nim Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, a także liczne koncerty fortepianowe, przedstawienia teatralne i koncerty zdrojowe.

Czermna

Kaplica Czaszek budzi zarówno lęk, jak i fascynację, przeraża zdecydowanie i bez ogródek, zmusza do refleksji nad życiem i śmiercią. 3000 czaszek i piszczeli, jakie pokrywają jej ściany i sufit, szczątki ok. 21000 ofiar w krypcie pod podłogą, kość przy kości, nikogo nie pozostawiają obojętnym.

Kaplica powstała w 1776 r. dzięki staraniom ówczesnego proboszcza, który odnalazł w okolicach szczątki ofiar wojen śląskich i epidemii XVIII w. oraz wojny trzydziestoletniej. Przypuszczalnie ofiary zostały pochowane naprędce, w zbiorowych, płytko wykopanych mogiłach. Ksiądz gromadził znalezione kości przez (uwaga!) 8 lat, oczyszczał je, dezynfekował, impregnował i zapełniał nimi kaplicę. Kaplica jest jedynym takim zabytkiem w Polsce.

Kłodzko

Twierdza Kłodzko to jeden z najważniejszych i najbardziej okazałych zabytków Dolnego Śląska. Z jej wyższych partii można podziwiać przepiękną panoramę miasta i okolicznych gór, wewnątrz – zobaczyć dobrze zachowane ślady kultury militarnej i wystawy poświęcone historii tego miejsca, a w podziemnych labiryntach – poczuć klimat dawnego żołnierskiego życia.

Twierdza Główna położona jest w centrum miasta na powierzchni ponad 30 ha na Górze Fortecznej około 370 m n.p.m.

Obecnie Twierdza Kłodzko jest wyjątkowym zabytkiem nowożytnej architektury militarnej, zachęcającym do odwiedzenia swym ogromem i tajemniczością. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i całą Kotlinę.

Galeria – Zbiór wszystkich zdjęć z podróży 🙂

 

 

Spodobał Ci się ten post? Koniecznie kliknij przycisk Lubię to!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o

Podaj Emaila i pobierz “10 sekretów życia bez barier“
W ciągu kilku minut otrzymasz Ebooka na podany email
Twój email nigdy nie zostanie nikomu udostępniony.