Kotlina Kłodzka, Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Kłodzko, Czermno

Kotlina Kłodzka, Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Kłodzko, Czermno 6 kwietnia, 2018Zostaw komentarz
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Ambiwalentny weekend! Bo jak inaczej ująć fuzję trzech dni, w których w Polanicy Zdrój świętujemy urodziny siostry hucznie, dźwięcznie i do świtu, a potem zwiedzamy Kudowę Zdrój, Duszniki Zdrój, Kłodzko i Kapliczę Czaszek w Czermnej? 😛

Polanica Zdrój

Niewątpliwie główną atrakcją turystyczną jest tutaj Park Zdrojowy oraz Pijalnia. Dywany kwiatów i liczne alejki zachącają do spacerów i słodkiego lenistwa. Wśródj wielu fontann w Polanicy najciekawsza moim zdan iem jest ta w kształcie kuli.

Podstawową część konstrukcji stanowi kamienna kula, umieszczona na cokole, która sprawia wrażenie unoszenia jej przez wodę. Każdy z przechodniów może podejść i przy pomocy siły własnych rąk wprawić kulę w ruch.

Duszniki Zdrój

W tym miasteczku najbardziej podobała mi się Kwiatowa Data! Co to takiego?
To zadziwiająca rabata w Parku Zdrojowym, niedaleko Pijalni Wód, przy Dworku Chopina. Jest to fragment dusznickiej zieleni miejskiej, która nadaje specyficzny i niepowtarzalny wizerunek. Rabata jest o tyle ciekawa, iż jest tu wysadzony kwiatami napis Duszniki Zdrój oraz aktualna data!

Miłego nastroju dodaje muzyka Chopina w parku zdrojowym wyłaniająca się z ogromnej fontanny. Nieopodal podziwiać można tzw. Dworek Chopina, czyli Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina. Jest to drewniany dworek wybudowany jako „dom towarzyski”,gdzie skupiało się życie kulturalne ówczesnego uzdrowiska. W 1826 koncertował w nim Fryderyk Chopin. Już od ponad sześćdziesięciu lat odbywa się w nim Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, a także liczne koncerty fortepianowe, przedstawienia teatralne i koncerty zdrojowe.

Czermna

Kaplica Czaszek budzi zarówno lęk, jak i fascynację, przeraża zdecydowanie i bez ogródek, zmusza do refleksji nad życiem i śmiercią. 3000 czaszek i piszczeli, jakie pokrywają jej ściany i sufit, szczątki ok. 21000 ofiar w krypcie pod podłogą, kość przy kości, nikogo nie pozostawiają obojętnym.

Kaplica powstała w 1776 r. dzięki staraniom ówczesnego proboszcza, który odnalazł w okolicach szczątki ofiar wojen śląskich i epidemii XVIII w. oraz wojny trzydziestoletniej. Przypuszczalnie ofiary zostały pochowane naprędce, w zbiorowych, płytko wykopanych mogiłach. Ksiądz gromadził znalezione kości przez (uwaga!) 8 lat, oczyszczał je, dezynfekował, impregnował i zapełniał nimi kaplicę. Kaplica jest jedynym takim zabytkiem w Polsce.

Kłodzko

Twierdza Kłodzko to jeden z najważniejszych i najbardziej okazałych zabytków Dolnego Śląska. Z jej wyższych partii można podziwiać przepiękną panoramę miasta i okolicznych gór, wewnątrz – zobaczyć dobrze zachowane ślady kultury militarnej i wystawy poświęcone historii tego miejsca, a w podziemnych labiryntach – poczuć klimat dawnego żołnierskiego życia.

Twierdza Główna położona jest w centrum miasta na powierzchni ponad 30 ha na Górze Fortecznej około 370 m n.p.m.

Obecnie Twierdza Kłodzko jest wyjątkowym zabytkiem nowożytnej architektury militarnej, zachęcającym do odwiedzenia swym ogromem i tajemniczością. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i całą Kotlinę.

Galeria – Zbiór wszystkich zdjęć z podróży 🙂

 

 

Spodobał Ci się ten post? Koniecznie kliknij przycisk Lubię to!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments