Kopalnia złota w Złotym stoku

Kopalnia złota w Złotym stoku 5 kwietnia, 2018Zostaw komentarz
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Muzeum Kopalni Złota odwiedziłam bardzo dawno temu, ale te sztabki złota i sposób opowiadania przewodnika sprawiły, że niewiele zatarło się w pamięci. Zwiedzanie w kopalni zaczyna się od poznania Sztolni Gertrudy.

Jest to 500 metrowy odcinek, w którym zobaczyć można: dawne narzędzia górnicze i hutnicze, różne minerały, dużą ekspozycję starych planów kopalni i map, stary piec muflowy oraz piec, w którym wytapiano złoto.

W bocznych chodnikach znajduje się laboratorium J. Schärfenberga – człowieka, który z rudy arszenikowej uzyskał truciznę – arszenik. Dużą atrakcję stanowi udostępniony do zwiedzania skarbiec. Można w nim zobaczyć 1066 „złotych” sztabek, które odpowiadają 16 tonom złota, jakie pozyskano w ciągu całego czasu pracy kopalni, czyli przez około 1000 lat.

Kolejną ciekawostką jest chodnik śmierci, który wykuty jest na wyższej kondygnacji i posiada ponurą historię, gdyż skazywano na nim górników na śmierć, którzy podejrzani byli o kradzież złota. Wystawy prezentują interesującą kolekcję planów i map złotostockiej kopalni, oryginalny sprzęt, górnicze narzędzia i różne minerały. Moją zainteresowanie wzbudziła ściana z dowcipnym Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Sami zobaczcie – niektóre porady bezcenne. 🙂

Galeria – Zbiór wszystkich zdjęć z podróży 🙂

 

 

Spodobał Ci się ten post? Koniecznie kliknij przycisk Lubię to!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments