Trogir – Zabytkowe miasto portowe

Trogir – Zabytkowe miasto portowe 10 kwietnia, 2018Zostaw komentarz
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Trogir to miejsce, które wchłonęło mnie atmosferą bogatej architektury, historii, zapachów, dźwięków cykad i chorwackiej śródziemnomorskiej energii. Było głośno, były tłumy, ale to nic! Można poddać się tej gorączce zwiedzania, ale zaraz potem ukryć się w bocznej uliczce i znaleźć tam swoje miejsce przy chłodnym piwku. 🙂

Średniowieczna Starówka Trogiru wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO od 1997 roku. Położona jest na wyspie.

Starówka Trogiru to idealne wprost miejsce do spacerów. Nie jest duża i dzięki temu można ją szybko, intuicyjnie poznać i od razu zakochać się w tych rozchodzących się na wszystkie strony uliczkach, w których pełno jest kawiarni, restauracji i sklepów z pamiątkami. Im dalej wgłąb tym uliczki są mniej uczęszczane i można poczuć ich spokojny, leniwy, środziemnomorski charakter.

Warto zapuścić się w jakąś boczną uliczkę, by spróbować tutejszych specjalności, wśród których polecam szczególnie małe smażone rybki (frigani gavuni).

Wzdłuż wybrzeża spacerujemy promenadą, z której rozciąga się widok na morze i na wyspę Čiovo. Oglądamy jachty i statki wycieczkowe.

Wysadzany palmami bulwar skupia wokół siebie wieczorne życie miasta.

Z tej perspektywy naszą uwagę zwraca jeszcze jeden ciekawy zabytek – XV wieczna twierdza Kamerlengo, która służyła dawniej jako rezydencja weneckiego bubernatora. Na zamku znajduje się baszta, z której rozpościera się piękna panorama na całe miasto.

Wybrzeże w okolicach Trogiru ma różne oblicza. Wyścielone żwirem zatoki i zatoczki, miejscami plaże piaszczyste, a przede wszystkim skały, pozwalają wybrać właściwie każdą scenerię kąpieli w wodach Adriatyku.

Trogir to miasto portowe, założone w III wieku p.n.e., które ma w sobie magię na tyle silną, że potrafi przenieść swoich turystów do odległej epoki. Jest to moim zdaniem największy atut świadczący o wyjątkowości tego miejsca.

Galeria – Zbiór wszystkich zdjęć z podróży 🙂

 

 

Spodobał Ci się ten post? Koniecznie kliknij przycisk Lubię to!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podaj Emaila i pobierz “10 sekretów życia bez barier“
W ciągu kilku minut otrzymasz Ebooka na podany email
Twój email nigdy nie zostanie nikomu udostępniony.

Podaj Emaila i pobierz “10 sekretów życia bez barier“
W ciągu kilku minut otrzymasz Ebooka na podany email
Twój email nigdy nie zostanie nikomu udostępniony.